VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Lhota pod Džbánem

Lhota pod Džbánem

A prože Lhot je jako máku, tak úplně na začátek - kapitola je věnována dolům v okolí Lhoty pod Džbánem. Pokud budete studovat starší literaturu, najdete ji zde pod názvem "Velhotě", což bude následek prvního císařského mapování, které prováděli rakouští vojáci neovládající češtinu ("wo sind wir, bitte?" - "Ve Lhotě!").

Tak, když jsme si to tak pěkně, po laicku, vysvětlil, povíme si, kdo v havířských kruhů odtud pocházel. Na rozumy si zajdeme k F.J.Režovi:

No, starý Marek, VÁCLAV MAREK (*1812-1866), pocházel osud - z nedalekých Domoušic - Filipova, to je co?

Nelze dohledat, zda měl něco společného s dolem Karolina, který se nacházel uprostřed dnešních luk na západě osady, každopádně to je nejstarší důlní dílo na katastru obce. Jak je zvykem v kulturních zemědělsky obdělávaných lokalitách - nic z něj nezbylo, nelze po něm najít zhola nic. Kdyby nebylo pozdější těžby dolem František, který ho měl zanešené v mapách, nevěděli bychom o něm.

Tak jsme se dostali ke slavnému dolu František, jehož kdysi nádherná správní budova smutně trčí mezi rumišti připomínajíc ruinu z béčkového amerického hororu. Škoda jí! Více ale v samostatné kapitole věnované tomuto dolu.

Pak už tu máme jen větračku těžní štoly Marie ražené z jižní strany Unionem. A ačkoli je masiv džbánské hory od jihu provrtaný jako řešeto, zde je to velmi-velmi skromné.

************************************************************************************************************************************************************************************************

 

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma