VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Plchov

Plchov

Dole jsou odkazy k jednotlivým lokalitám!

CHVALNĚ ZNÁMÁ SPOLEČNOST "HUMBOLDT" Z DALEKÉHO FRANKFUTU (NAD MOHANEM), KTERÁ BYLA V ČESKÉ KOTLINĚ ÚSPĚŠNÁ V HLEDÁNÍ UHLÍ ASI JAKO JÁRA CIMRMAN VE VÝROBĚ ZLATA VYFUKOVÁNÍM TABÁKOVÉHO KOUŘE DO VODY, ZKUSILA NA PRAHU 20.STOLETÍ ŠTĚSTÍ TAKÉ U PLCHOVA NEDALEKO SLANÉHO.

VYHLOUBILA JEN JEDNU (!) CCA 117 METRŮ HLUBOKOU JÁMU A POJMENOVALA JI "PRVNÍ PLCHOVSKÁ", JAKOŽE NEBUDE POSLEDNÍ A ŽE MINIMÁLNĚ PŘIBUDE JEŠTĚ JEDNA JÁMA, PROTOŽE TO TAK ŘÁDNÝ DŮL PROSTĚ MÁ...

ALE HNED PO TÉ PRVNÍ JI TO PŘESTALO BAVIT A TAK HNED ROKU 1904 ČERSTVĚ OTEVŘENÝ DŮL PRODALA MÍSTNÍMU TĚŽAŘI JINDŘICHU MARKOVI, KTERÝ PROVOZOVAL PÁR SET METRŮ VZDÁLENÝ DŮL "EMILIE", KTERÝ BYL JEN O PÁR LET STARŠÍ.

TEN "PRVNÍ PLCHOVSKOU" (NAZÝVAL JI "ŠACHTA PLCHOVKA") POUŽÍVAL JAKO VODNÍ PRO SVŮJ PŮVODNÍ DŮL A TO S TAKOVOU VERVOU, ŽE PLCHOVU STRHNUL VŠECHNY STUDNY A MUSEL JIM ZBUDOVAT NÁHRADNÍ.

KDYŽ VŠAK MAREK VYTĚŽIL NA EMILII VŠE, CO ŠLO, UDĚLAL Z NÍ VĚTRNÍ A TĚŽIL ZASE Z POLE "PRVNÍ PLCHOVSKÉ" A TO AŽ DO ZAČÁTKU 1.SVĚTOVÉ VÁLKY, TO SE PŘESUNUL NA SVŮJ ZÁSADNÍ DŮL "JINDŘICH" V JEDOMĚLICÍCH.

JÁMU NECHAL ZAHÁZET, OPATŘIT POKLOPEM A TEN JI VÍC NEŽ STOLETÍ VYDRŽEL. A TO AŽ DO MĚSÍCE SRPNA 2014, KDY SE POROUČEL POD VAHOU ZEMĚDĚLSKÉHO MECHANISMU.

ZDE ODKAZ NA FOTODOKUMENTACI PROPADU JÁMY PLCHOVKA:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/PROPAD_U_SACHTY_PLCHOVKY

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma