VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Rynholec

Rynholec

Dole jsou odkazy k jednotlivým lokalitám!

TO JE PŘECE JASNÁ VĚC - LAURA, ANNA - RYNHOLEC

V Rynholci se úplně v prvopočátcích těžila pouze rašelina, zvaná "hořící země". Její sláva záhy pohasla následkem těžby "hořícího kamene", tedy uhlí v sousedním katastru obce Lány. Tam bylo uhlí takřka pod povrchem, nejhlouběji okolo sta metrů. Pod Rynholcem bylo uhlí uloženo mnohem hlouběji, zato mělo daleko lepší kvalitu a větší mocnost. Netrvalo proto dlouho a Rynholec se dočkal své prosperity také.

Oba zdejší doly nebyly vůbec malé, měly dokonce vlastní elektrárny a tak jim musím vystavit divokou kartu, abych je mohl uvést na webu věnovanému malodolům.

Zdejší doly z uvedených důvodů byly otevírány  v pozdějším období než na Lánech, kdy prozkoumanost mělčeji uložené uhelné sloje postoupila do té míry, že se podařilo určit polohu výrazně svržené kry na katastru Rynholce. Zároveň technické parametry "mašinek poháněných vřelou vodou" - parních strojů - a hlavně důlních čerpadel umožnily postupovat do větších hloubek s vydatnýni přítoky vody, která těžaře tolik vytrestala na sousedním dole Beata, odkud se prováděla později prospekce do prostoru budoucího dolu Laura. Po otevření Laury a ověření dalšího uložení opět shozené kry v severním sousedství Laury byl otevřen důl Anna. S vyšší nákladovostí, ale hlavně s vyšším výnosem i životností.

A že to byly nevypočitatelné dobývky, tak všechny tři jmenované doly dostaly jméno po manželkách (Elisabeth Fürstenberg - matka Karla Egona II, Laura Máslová - paní přednostová Horního úřadu Slaný a konečně Anna Petainová - manželka ředitele Anglo-české těžební společnosti). No, ale vypadá to podle posledních zjištění, že to o té manželce přednosty BÚ byla jen taková lidová slovesnost, protože Laura byla manželka předsedy Anglo-českého těžařstva - sira Scratchleyho... ;o)

 

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

ZDE ODKAZ NA SNÍMKY DŮLNÍCH MAP DOLŮ LÁNY - RYNHOLEC:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DULNI_MAPY_LANY_RYNHOLEC

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma