Dole jsou odkazy k jednotlivým lokalitám!
VE SLANÉM TO HAVÍŘI NIKDY NEMĚLI SLADKÉ
Ve starobylém městě Slaném si podávala uhelná havířina 19.století ruku s novodobým hornictvím konce 20.století. Sice jen nakrátko, ale málokteré místo se tímto může pochlubit. Stačilo málo a Slaný se stalo českým uhelným mohykánem....
Na katastru Slaného se začalo těžit již v první polovině 19.století. Mělo to logický důvod - v okolí Slaného lze nalézt velmi starou hornickou činnost v oblasti Tuřan a Libovic. Bájný "Tumlplac" je ze Slaného "co by kamenným uhlím dohodil". Těžební aktivity zde byly sice na čas přerušeny se zánikem dolu Caroli na počátku dvacátého století, aby se v 1.třetině století začalo opětovně uvažovat o obnovení těžby. Ale Pražská železářská společnost to tehdy vzdala.
Ne tak její nástupce - Kladenské Doly - tato společnost zde začala hloubit na konci dvacátého století moderní důl. V okamžiku dosažení uhelných zásob v cca kilometrové hloubce se ale skokově změnily politické a tím pádem i ekonomické podmínky a důl, pojmenovaný po městě, byl zastaven a poté zasypán.
A tak se stalo, že zde v průběhu staletí těžili slánské uhlí sedláci i baroni, křesťani i židé, tuzemci i cizozemci, mniši i komunisti. Nevěříte? Rozlikněte si jednotlivé lokality!
MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA: malodoly@seznam.cz