VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Slaný

Slaný

Dole jsou odkazy k jednotlivým lokalitám!

VE SLANÉM TO HAVÍŘI NIKDY NEMĚLI SLADKÉ

Ve starobylém městě Slaném si podávala uhelná havířina 19.století ruku s novodobým hornictvím konce 20.století. Sice jen nakrátko, ale málokteré místo se tímto může pochlubit. Stačilo málo a Slaný se stalo českým uhelným mohykánem....

Na katastru Slaného se začalo těžit již v první polovině 19.století. Mělo to logický důvod - v okolí Slaného lze nalézt velmi starou hornickou činnost v oblasti Tuřan a Libovic. Bájný "Tumlplac" je ze Slaného "co by kamenným uhlím dohodil". Těžební aktivity zde byly sice na čas přerušeny se zánikem dolu Caroli na počátku dvacátého století, aby se v 1.třetině století začalo opětovně uvažovat o obnovení těžby. Ale Pražská železářská společnost to tehdy vzdala.

Ne tak její nástupce - Kladenské Doly - tato společnost zde začala hloubit na konci dvacátého století moderní důl. V okamžiku dosažení uhelných zásob v cca kilometrové hloubce se ale skokově změnily politické a tím pádem i ekonomické podmínky a důl, pojmenovaný po městě, byl zastaven a poté zasypán.

A tak se stalo, že zde v průběhu staletí těžili slánské uhlí sedláci i baroni, křesťani i židé, tuzemci i cizozemci, mniši i komunisti. Nevěříte? Rozlikněte si jednotlivé lokality!

V podkapitole Důl Caroli je poměrně obsažný text

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma