VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Milý

Milý

Dole jsou odkazy k jednotlivým lokalitám!

TAM, KDE LEŽÍ OBEC MILÝ, TĚŽILO SE PĚKNOU CHVÍLI

A to sloj Slánskou, tzv.Visutou, těžili také v obci Milá, nebo Milé, nebo Milý, češtinářský rod vsi se totiž v běhu věků měnil.

Jako jinde v našich krajích se kutalo po uhlí nejprve v době uhelné horečky v druhé polovině 19.století, potom v době hladu po energiích okolo 1.světové. Zde však pro jistou odlehlost lokality část malodolů vydržela po celou dobu 1.republiky, aby se místní těžba zintenzivnila v časech 2.světové války a nakonec zanikla těsně po jejím skončení.O tom nejstarším dolování se toho klasicky moc neví, neexistují ani hmatatelné pozůstatky. Jámy byly mělké a úzké, hlušin se nahoru okovy moc netahalo a tu trochu stačili rolníci po poli rozvláčet. Takže z malodolů Apolonie, Božena a Josef zůstala jen ta jména.

Ikdyž-ikdyž....

V literatuře je totiž nečekaně zmiňován Důl Božena v Milém patřící firmě Brabec a spol (!!!), že v roce 1922 nebo 23 se jeho osazenstvo, společně se zaměstnanci Dolu Marie v Milém patřícím Janu Schwarzenberkovi, nepřipojilo ke stávce 122 horníků na kroučovském dole Adolf  patřícím témuž vlastníkovi. Jako nestávkující doly v okolí jsou zde zmiňovány ještě další malodoly: Důl Anna Anny Liscové v Srbči, bdínské doly Alžběta společnosti Vejražka a spol a Josef Ladislava Lisce, hřešický Důl Vojtěch Metropolitní kapituly sv.Víta na Hradě pražském, Markovy doly Jindřich a Františka (!!!) a Důl Jan Jana Pondělíčka v Jedomělicích, Důl Slávka pana Suchého ve Hvězdě, Důl František di Paula pana Františka Štěpánka v Minicích, Důl Albína Antonie společnosti Planeta a spol v Mikovicích a naposledy zde bezejmenný důl ve Velvarech patřící místnímu Těžařskému družstvu.
.
První světová válka, a její hlad po energetických surovinách, dala vzniknout dolům MARIE. Ty patřily nejdříve v r.1917nějakému Fajtlovi ze Zlonic, aby posléze přešly r.1919 na Josefa Borgese z Vinohrad. Když ten zemřel, koupil je v dražbě kníže Schwarzenberk, aby je pro úplnou vyčerpanost zavřel r.1926.
.
Východněji, již na katastru obce Srbeč, ležely doly MILÁN a UNION. Ty povstaly v době první republiky v polovině 30.let, aby se prokousaly celou druhou světovou válkou a byly zavřeny asi tak rok po jejím skončení. Jaké měly původní vlastníky (dá se odvodit, že důl Milan měl nějakou historii ještě před Unionem) netuším. Zdá se však, že oba byly (rozhodně později) provozovány touže společností, protože byly vzájemně propojeny a někdy se jejich větrní a vodní jámy v literatuře vzájemně zaměňují. Není také jasné, co to bylo za společnost, která je provozovala - že by to byla filiálka mutějovické Unionky?
.
Jižně od obce Milý (již na Bdínském katastru) ležel důl ANNA založený Annou Liscovou v roce 1918...

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma