VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Lužná

Lužná

Dole jsou odkazy k jednotlivým lokalitám!

JEDNOU BUDE MOŽNÁ I TAHLETA LUŽNÁ

LUŽNOU BUDU V BRZKU PŘEDĚLÁVAT, TAK ZATÍM JEN TENTO TEXT, PROTOŽE V PODKAPITOLÁCH JE JIŽ HOTOVÁ "BELŠÁNKA"

OBEC LUŽNÁ MÁ OBROVSKÝ KATASTR A NA NĚM NĚKOLIK ÚZEMÍ, KDE SE V MINULOSTI PROVÁDĚLA TĚŽBA UHLÍ. LOKALITY JSOU OD SEBE POMĚRNĚ VZDÁLENY A MAJÍ ODLIŠNOU HISTORII.

NEJBLÍŽE OBCI JE BÝVALÝ DŮL "LUŽNÁ", KTERÝ JE ZÁROVEŇ S DOLEM "DOMINIK" A NĚKOLIKA DALŠÍMI MALÝMI DÍLY NEJMLADŠÍM  NA LUŽENSKU - ŽIVOTNOST TĚCHTO DOLŮ JE TOTIŽ SPJATA S DRUHOU SVĚTOVOU VÁLKOU. "DOMINIK" A DALŠÍ MENŠÍ DÍLA JSOU OVŠEM POLOŽENY JIŽNĚJI A TO V PROSTORU "BELŠÁNKA", KDE TĚŽBA PROBÍHALA JIŽ OD PRVNÍ POLOVINY DEVATENÁCTÉHO STOLETÍ.

TO SE TÝKÁ I DALŠÍCH LOKALIT NA ÚZEMÍ KATASTRU - NA KOZLOVNĚ NEDALEKO MERKLOVKY JE TO KOMPLEX DOLŮ "CAROLI" A ZA HÁJOVNOU "ŠTÝLOVNA" (DŘÍVE U PĚTI DUBŮ" SE JEDNÁ O "MARŠOVNU" A  "CHLADNOU STRÁŇ". ZDE JDE O DALŠÍ DOLY , KTERÉ PŘECHÁZÍ AŽ DO KATASTRU OBCE CHLUM U RAKOVNÍKA.

PRVOPOČÁTKY NA LUŽENSKU MAJÍ NA SVĚDOMÍ, JAKO VŽDY V OKOLÍ, FÜRSTENBERKOVÉ. POSTUPNĚ SE ALE PŘIDÁVÁ SOUKROMÝ KAPITÁL Z RAKOVNÍKA A Z PRAHY, NA PRAHU DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY PAK TĚŽÍ STÁT.  PO DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLCE NÁSLEDOVALA KRATIČKÁ EPIZODA TĚŽBY S VYUŽITÍM VÁLEČNÝCH ZAJATCŮ A PAK FINITO.

ABYCHOM SE NEBAVILI JEN O UROZENÝCH PÁNECH - V LUŽNÉ JEDNOU PŘESPAL SAMOTNÝ ANTONÍN ZÁPOTOCKÝ A TO U SVÉHO STRÝCE - HAVÍŘE FRANTIŠKA BROŽE. TO BYLO V DOBĚ LUŽENSKÉHO TÁBORA LIDU NĚKDY PŘED ROKEM 1920.

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma