DŮL LUŽNÁ ZALOŽILA AKCIOVÁ ANGLO-ČESKÁ (ZA PROTEKTORÁTU "LÁNSKO-RAKOVNICKÁ) KAMENOUHELNÁ SPOLEČNOST NA PANENSKÉ PŮDĚ V ROCE 1938. JÁMA BYLA VYHLOUBENA DO 87 METRŮ A SLOJ BYLA DOSTIŽENA PŘEKOPEM 70 METRECH V ROCE 1939. PLOCHA KUTIŠTĚ BYLA PŘES PĚT HEKTARŮ.
TO ALE NESTAČILO, PROTOŽE DŮL PRACOVAL JEN 15 LET - JEN DO ROKU 1953. VAZ MU ZLOMILA NIŽŠÍ PRODUKTIVITA, VÁLEČNÉ RABOVÁNÍ A VÝKYVY STAVU PRACOVNÍHO KOLEKTIVU PO VÁLCE. V ZISKU BYL MÁLOKDY A PRO NERENTABILITU BYL TAKÉ ZAVŘEN.
TĚŽENÉ UHLÍ NÁLEŽELO NEČEKANĚ DO SPODNÍHO PÁSMA RADNICKÉHO A MĚLO DVĚ SLOJE. VRCHNÍ - PŮL DRUHÉHO METRU MOCNÁ BYLY MÉNĚ KVALITNÍ A MÉNĚ VÝHŘEVNÁ, SPODNÍ VŠAK MĚLA SPOLEHLIVĚ PŘED DVA METRY, DVOJNÁSOBNOU VÝHŘEVNOST A MINIMÁLNÍ POPELNATOST.
VÝSTROJ DOLU BYLA MODERNÍ. KRUHOVÁ JÁMA S DVANÁCTIBOKÝMI VĚNCI MĚLA PRŮMĚR 4,7 METRU. VRÁTEK TĚŽNÍHO STROJE BYL JIŽ ELEKTRICKÝ. SOUČÁSTÍ BYLA I KOMPRESOROVNA. PŘÍTOK VODY V JÁMĚ ČINIL PŘES 500 M3 ZA MINUTU.STAV PRACOVNÍHO KOLEKTIVU KULMINOVAL NA 155 OSOBÁCH V ROCE 1942. UHLÍ SE VOZILO DŘEVOPLYNEM POHÁNĚNÝMI NÁKLAĎÁKY DO STANICE LUŽNÁ, KDE SE PŘEKLÁDALO NA ŽELEZNICI.
BĚHEM PROTEKTORÁTU ZDE DOŠLO KE ZTRÁTĚ 500 KUSŮ ROZBUŠEK A TO STÁLO ŽIVOTY DŮLNÍHO DOZORCE RŮŽIČKU, BENEŠE, HANZLÍČKA A DŮLNÍHO MANIPULANTA HRABĚTE. NIC BLIŽŠÍHO NEZNÁM.
V AREÁLU NYNÍ SPRAVOVANÉM ÚÚG PRAHA ZŮSTALY ZACHOVANÉ NĚKTERÉ SPRÁVNÍ BUDOVY, TY JSOU DŘEVĚNÉ PŘÍHRADOVÉ KONSTRUKCE, VYZDĚNÉ STRUSKOVÝMI CIHLAMI Z ELEKTRÁRNY ANNA V RYNHOLCI, ODKUD SE DOVÁŽELO (JAKO Z MATEŘSKÉ ORGANIZACE) TAKŘKA VŠE - OD TECHNOLOGIE, PŘES ŠTAJGRY A ZPOČÁTKU I VČETNĚ HAVÍŘŮ.
STROJNÍ ČÁSTI JSOU NENÁVRATNĚ ROZŘEZÁNY DO ŠROTU. OBĚ JÁMY LZE VŠAK SNADNO IDENTIFIKOVAT. MAPY ČGS VŠAK UVÁDĚJÍ VĚTRNÍ MIMO AREÁL V LESE, KDEŽTO JÁ JI VIDÍM PŘÍMO V AREÁLU.
MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA: malodoly@seznam.cz
ODKAZ NA DALŠÍ FOTODOKUMENTACI:
http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_LUZNA_U_RAKOVNIKA/
ODKAZ NA STARÉ FOTOGRAFIE DOLU: