VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Kněževes

Kněževes

Dole jsou odkazy k jednotlivým lokalitám!

V Kněževsi bylo také dolů jako naseto.

Věkteré z nich sice již nenajdete, ale zůstává jich dost, které spolehlivě identifikujete podle výsypek.

Malodoly pojmenované po svatých (sv.Jan, sv. Anežka, Archanděl Michael, sv.Jiří, sn.Barbora, sv.Donáta) jsou produktem pionýrských dob od 20. do 50.let 19.století. Jejich poloha se nedá přesně určit - jednak byly malé a jednak se nacházely v prostorech polí, takže dnes již nejsou patrné. Zemědělci odvaly rozvláčeli, propady zarovnali.

Z uvedené doby sice také pochází důl Augustin, ale byl zřejmě "přeražen" během 1.světové války asi v souvislosti s pracemi na dolu Marie, takže je uprostřed polí patrná jeho výsypka. Pojedete-li z Rakovníka na Kněževes a přejedete-li železniční trať, bude za remízkem vlevo. Rostou na něm břízky a akáty. Blízko v poli vytéká stařinná rezatá voda.

Další těžba probíhala blíže fotbalového stadionu, kde roku 1870 těžil Walter Herwig.

Blížeji k silnici - než je Augustýn - je také vlevo pár domečků a za nimi byla zmiňovaná jáma Marie a ta asi byla také původně starší. Patřila těžaří Karlu Šmídovi. Tento těžař, činný i jinde na Rakovnicku, provozoval v Kněževsi ještě další doly. Františka, jehož odval je za barákem po pravé straně silnice od Chrášťan a největší zdejší důl Karel, která je jižně od železniční trati v areálu bývalého průmyslového podniku. Zde těžba skončila v polovině 30.let 20.století.

Havíři dolu "Karel" v Kněževsi těžaře Františka Šmída z Rakovníka.

 

FOTODOKUMENTACE SOUČASNÉHO STAVU: http://malodoly.rajce.idnes.cz/DOLY_V_KNEZEVSI_U_RAKOVNIKA/

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma