VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Mšec

Mšec

Dole jsou odkazy k jednotlivým lokalitám!

V KATASTRU OBCE MŠEC JE ZNÁMO JEN JEDNO DŮLNÍ DÍLO A TO MALODŮL "FRANTIŠEK". DŮL BYL ÚDAJNĚ PROVOZOVÁN ROKU 1873 TĚŽAŘM MARKESEM Z PRAHY, POZDĚJI PRÝ JE DÍLO PŘEVEDENO RODINĚ KAUFMANOVĚ. JE VYZNAČENO V MAPÁCH CÍSAŘSKÉHO VOJENSKÉHO MAPOVÁNÍ Z OSMDESÁTÝCH LET 19.STOLETÍ. TOLIK DUnK.

ZDÁ SE VŠAK, ŽE POKUD SE NEPODAŘÍ DOHLEDAT DALŠÍ JINÝ DŮL V TÉTO OBLASTI, BUDE SE MUSET JEHO HISTORIE MÍRNĚ PŘEPSAT. DOSTAL JSEM SE TOTIŽ KE ZDROJI, KTERÝ UVÁDÍ, ŽE TĚŽAŘ PRŮŠA PROVOZOVAL DŮL U MŠECE, KE KTERÉMU ZŘÍDIL KOŇSKOU VLEČKU K PŘEKLADIŠTI NA KARLOVARCE, ČÍMŽ ZÍSKAL KONKURENČNÍ VÝHODU. TEN DŮL MĚL POZDĚJI, V ROCE 1899,  KOUPIT ABSOLON.

JIŽ Z JMÉNA JE JASNÉ, ŽE TENTO TĚŽAŘ BYL VELMI SPOŘIVÝ.

O DOLU ABSOLON JE ZMIŇOVÁNO, ŽE BYL NA 60 METRŮ HLUBOKÝ O OBDÉLNÍKOVÉM PRŮŘEZU JÁMY 2,5x1,5 METRU, ALE UHLÍ SE ZDE VYTAHOVALO RUMPÁLEM. TEN MĚL DVĚ KLIKY A U KAŽDÉ STÁL JEDEN "TAHAČ". TĚŽNÍ NÁDOBA "BELÍK" MĚL PŮL STRYCHU, TEDY CCA 60 KG. POD ZEM SE FÁRALO PO  ŠESTIMETROVÝCH FÁRTECH. RUBALO SE POCHOPITELNĚ VLEŽE.

ŠTAJGROVAL ZDE NĚJAKÝ ANÝŽ, KTERÝ ZDE S OSTATNÍMI OSMI (!) HAVÍŘI NORMÁLNĚ DĚLAL. ORT BYL NA VÝŠKU SLOJE 0,6 METRU A ŠIROKÝ BYL 10-20 METRŮ. VĚTRÁNÍ DŮL NEMĚL ŽÁDNÉ, KDYŽ BYLO DUSNO, NEFÁRALO SE. VODA ZDE ALE NEBYLA (TO POTVRZUJE POZICI ODDĚLENOU OD OSTROVSKÝCH DOLŮ, KTERÉ VODA TRÁPILA). PROTO SE ZDE PRACOVALO NABOSO (!).

KAŽDOPÁDNĚ "FRANTIŠKA" V ROCE 1900-02 OPRAVDU ASI VLASTNILA FIRMA "J.ABSOLON&J.PICH", KTERÁ ODTUD PROKAZATELNĚ PROVOZOVALA KONĚSPŘEŽNOU VLEČKU (ZÁPADNÍ ODBOČKA Z HLAVNÍ VĚTVE) AŽ KE KARLOVARSKÉ SILNICI, KDE MĚLA DEPONIE A PROVOZOVALA JEHO PRODEJ PROJÍŽDĚJÍCÍM FORMANŮM. ZDROJE VŠAK UVÁDĚJÍ UKONČENÍ TĚŽBY AŽ ROK 1904, TAKŽE ZDE PO ABSOLONOVI JEŠTĚ NĚKDO DVA ROKY KUTAL.

Z TÉHO SPECIFICKÉ DOPRAVY SE ZACHOVALY NÁDHERNÉ FOTOGRAFIE A V TERÉNU JE PATRNÝ PRŮBĚH TĚLESA VLEČKY LESEM VČETNĚ PŘECHODU TRATIVODŮ ŠVARTNOVÝMI MOSTKY. VLEČKU VYUŽÍVALY I DALŠÍ DOLY V LOKALITĚ OSTROV-BOR, PLÁNEK MÁ VYZNAČEN JEN VÝCHODNÍ VĚTEV, UPROSTŘED BYLA VÝHYBKA.

ZDE NAJDETE VÍCE O KONĚSPŘEŽCE, JE TOTIŽ VEDENA PODLE KATASTRU POD JEDOMĚLICEMI:

http://malodoly.netstranky.cz/jedomelicke-doly/konesprezka.html

 

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

ZDE NAJDETE ODKAZ NA FOTOGALERII AKTUÁLNÍHO STAVU:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_FRANTISEK_VE_MSECI/

ZDE NAJDETE ODKAZ NA FOTOGALERII UHELNÉ VLEČKY:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/UHELNA_KONKA_U_MSECE/

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma