VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Libovice

Libovice

Rychlost.cz - poptávka připojení

Tak, Libovičtí,

zatím tu najdete je provozní mapy a všelijaké poznámky, naházené sem bez ladu a kladu, a to jenom proto, abych na něco nezapomněl, až to budu všechno sepisovat do ucelené formy, jako má třeba Rakovník. Úplně na začátek bych rád zdůraznil, že ověřená fakta se často liší od minulosti zprostředkované historiografikem F.J. Režem a dost podstatné odchylky se vyskytují oproti tvrzením na infotabulích, které máte v obci.

Tím největším zvěrstvem je záměna cvičných okopů za těžební metodu "chodbicování", které se nachází hlavně na Horce, ale najdete je i například na jižní straně kopečku pod pomníčkem Beyerům. Staříci totiž těžili uhlí v ploše, racionálně, a ne jako nějací krtci. Druhým zvěrstvem je vydávání sklípků od kumbálů za podzemní deponie uhlí. Druhý největší sklípek totiž sloužil jako nefalšovaný hospodský sklep výletní restaurace u mlýnu a ten největší v údolí budou mít na 100% na svědomí vojáci. Třetím největším zvěrstvem je situování dolu Jiřina v obci - nachází se, bohužel, o pár desítek metrů východněji.

Příjezd do lokality je od Libovic (bílou šipkou) přes potok polňačkou sjíznou autem, u jedničky se dá zaparkovat, jinak pro cyklistu na horáku ideální terén.
.
1 - rumiště bývalého Bayerova zámečku v tudorovském stylu
2 - kaplička sv.Jána jako díkůvzdání za zachráněného syna
3 - pomníček na návrší těžařům Bayerům
4 - v křoví torzo cihlové studny (viz 2)
5 - v dálce objekty dolu Jiřina III (postaveno, nikdy nevyužito)
6 - cvičné okopy vydávané za projevy chodbicování
7 - odval dolu Jiřina II přístupný od vesnice
8 - rumiště parní čerpačky, později mlýnu a zahr.restaurace
9 - bývalá vojenská střelnice
10 - odval dolu Jiří Rosalie Markové
11 - pověstné sklepy
12 - hájenka
13 - zde byly hornické kumbály - dnes myslivecká chata
14 - Riesův důl v Záboří, později Clam Martinic
15 - směr cesty k dolu Jindřich (cca 1 km) Jindřicha Marka
16 - další jeho důl Emilie, pak šel na 17
17 - důl 1.plchovská společnosti Humboldt (v poli propad)
18 - na vrcholu velký čtvercový vojenský zákop (časté)
19 - zde byla Kvílická šachta, teď už jen pole
20 - odval dolu Lehovka

No a všude mezi tím okrouhlé odvaly s centrální šachticí malodolů z let 1820 - 70, spousty mezníků, lomy na kámen, větracích jam. Chce to ale si k tomu něco přečíst, ikdyž tam už nějaké naučné cedule jsou.

No a jinak - těžba uhlí nepočala Franzem Beyerem, dávno před tím zde panoval čilý těžební ruch, největší důl tu měl samozřejmě Jindřich Marek, ale ani jeho matka Rosalie nebyla se svým dolem "Jiří" žádná příštipkářka. Jen pro zorientování: Jindřich Marek obě Jiřiny v obci, Jindřich u Jedomělic a dvě šachty u Plchova. Otec Qualtberku a matka Jiřího kousek od sebe u pole ke Kvílicům.

Asi takhle byly v polovině 19.století rozděleny dolové míry:

Ovšem již před tím se zde velmi intenzivně těžilo, pravda na malých šachtičkách a pomocí rumpálu. Nahoru se tahalo jen uhlí, takže odvaly hlušin byly v té době jen minimální a do současnosti se po nich mnoho nezachovalo. A když, tak jen v lese, co bylo na poli, nemilosrdně rozvláčeli zemědělci. Jen tu a tam se historie připomene, to když se na poli zčistajasna objeví menší kráter po zavláčené šachtici. V lese se to neděje, tam to podrží kořeny a sedne si to časem všechno pomalu a v ploše. Šachtice z kraje 19.století ale byly mělké a úzké, takže nijak zásadní nebezpečí nehrozí ani zemědělské technice. Kolik takových šachtiček bylo a kde se vyskytovaly poznáte z této mapy.

Ještě sem hodím proklad mapy dolu "Jiří", protože dnes jsem inventarizoval jeho větrní jámy rozeseté porůznu v libovickém lese, takže se tam setkáte s mými evidenčními tabulkami. Prosím, neničte je!

 

 

TOHLE JE SKANZEN POD ŠIRÝM NEBEM! DESÍTKY A DESÍTKY ODVALŮ, PROPADŮ, JAM A ŠTOL!

Skanzen malodolů Libovice stojí za malý turistický výlet a protože v jeho historii panuje (jak jinak) maglajs, začínám si v tom dělat trochu pořádek.


Pokud znáte trochu něco z místních hornických legend přiživených historiografikem Režem, tak Beyerovo byly ty míry okolo zámečku (Albert), níže dodávám, co bylo Koňasovo.

Naštivte snad jedinný pomníček těžaři od věrných horníků, ruiny bývalé odvodňovací jámy a později výletní restaurace u sv. Jána, který Kladeňáci vydávají za jejich knajpu a nenechte se zblbnout naučnými cedulemi, které vydávají cvičné okopy kadetů Wermachtu za pozůstatky chodbicování....

Tak Koňasovo byly míry Prokop a Tereza. Franz Beyer měl svého Albrechta, Václava, Jena Nepomuckého a zde neviditelnou (vpravo od Albrecta) Libuši. Další známá postava Anton Stauch držel France, Augustu a Alexandra. Čížkův byl Markus, Vincenc, Bedřich a zde neviditelná Kateřina. A překvapení - Pražská kapitula měla Stefana, Wilhelma, Antonyho a Veita!

 

 

ZDE FOTOGALERIE LIBOVICNÝCH DOLŮ:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/LIBOVICKE_DOLY_UKAZKY

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma