Etymologicky pojato, jde o čtyžnásobné homonymum, protože se pod tímto názvem skývá také veliký koláč, vidličnatá větev pomáhající držet nařezané dřevo ve složeném metru, ale je to také osada u České Lípy odvozující svůj název od Radovana.
.
Nás ale zajímá pojmenování pro jednokolé ruční vozidlo pro dopravování materiálu, které je charakteristické pro náš kraj. Ten výraz používají určitě Plzeňáci a táhne se to přes Rakovník a Slaný až na Kladno.
.
A zkuste se zeptat v Praze, co si pod pojmem "radvanec" představují. Nic. Pražák a zbytek republiky to zná pod trapně jednoduchým názvem "kolečko", což je ještě širší homonymum než to naše.
.
Náš "radvanec" je počeštělé slovo z němeclého výrazu Radwanne, což je samozřejmě germánská složenina dvou slov vyjadřující, že jde o vanu (necky) opatřenou kolečkem. Jazykozpytci to sice vysvětlují jinak (Radwagen), ale my permoníci víme svý..
.
Staříci totiž používali na odklízení rubaniny "necičky", což byla dřevěná nádoba s oboustrannými madly pro dva havíře. Ty pak plné šmejkali po počvě. Pokud to výška díla umožnila, vsunulo se mezi jednu dvojici madel kolečko a rubaninu odvážel jen jeden havíř.
.
Na fotce původní necičky i ten radvanec, co se z nich vyvinul.