Na západní straně kroučovského kopce v lokalitě zvané "Budkov" (asi proč, hádejte!) bylo uhlí objeveno v roce 1835 a to myslivcem Vavřincem Stindlem z Třeboce. Hned poté se zde asi začalo dolovat, protože důlní míra Walter je položena v roce 1840. A již v roce 1844 Schwarzenberk povoluje vybudování nákladné odvodňovací štoly pro dolové pole Walter a Marie pro stejnomenné doly. Později (počátkem 50.let) se však rozhodl o odklad těžby, aby nebyly poškozovány jeho lesy. Tyto dobývky byly spuštěny až v roce 1857 proto, aby poskytly (společně se zakoupenou Barborou) uhlí pro chlumčanský cukrovar.
Teď ještě, kde který důl leží.
Nejjednodušší situace je okolo dolu Walter (dolové pole z roku 1840), protože s ním je spojena existence odvodňovací štoly Walter, jejíž vody byly svedeny do Smolnického potoka. Zasypaným ústím odvodňovací štoly doposud prosakují oranžově zbarvené důlní vody a tak odval dolu Walter najdeme nedaleko do svahu. Jím prochází větrací otvor štoly, která byla následně vyzděna a propojena až k dolu J(oh)an Adolf a později pojmenována jako "Veselého štola". O něco výše leží obval, který přisuzuji témuž dolu (1 štola, 2 jámy, z nichž ta spodní byla těžní).
ZDE NAJDETE ODKAZ NA FOTODOKUMENTACI:
http://malodoly.rajce.idnes.cz/KROUCOVSKY_DUL_WALTER_V_BUDKOVE
Kandidát na důl Marie (dolové pole z roku 1860) je odval ležící jihovýchodně do vrchu od Waltera a východně od osy štoly, což by odpovídalo popsanému způsobu odvodnění obou dolů. Prohlubeň po šachtici nebo zářez po štole se mi nepodařilo dohledat, důkazem těžby jsou ale plotny švartny v místě spodního odvalu. Výše do svahu leží ještě jedna podezřelá terénní mulda, ale ta je bez švarten. Důlní míra Marie je několikanásobně větší než Walter, což nepřikádám ani tak nenaplněným nadějím, jako náhlému ukončení exploatace (viz níže). Zajímavost: na náhorní plošině nad Marií se nachází obdélníkový areál neznámého určení (stanice podstavníkové lanovky?).
ZDE ODKAZ NA FOTODOKUMENTACI: http://malodoly.rajce.idnes.cz/KROUCOVSKA_MARIE_V_BUDKOVE
Doly v Budkově byly sistovány (přechodně zastaveny) již v roce 1863 (tři roky životnosti dolu Marie!) pro vysoké finanční ztráty a následného roku došlo údajně dokonce k blíže nespecifikovanému zatopení kroučovských dolů. Vzhledem ke geologickým poměrům šlo pravděpodobně o událost na jižní straně kopce (Barbora?), protože na zdejší straně kopce vody vytékaly samovolně po úklonu ložiska. Každopádně následná racionalizace vyzněla jednoznačně: centralizovaná těžba z náhorní planiny (viz důl "J(oh)an Adolf").
ZDE ODKAZ NA FOTODOKUMENTACI: http://malodoly.rajce.idnes.cz/BUDKOV_V_KROUCOVE
MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA: malodoly@seznam.cz