VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > OSOBNOSTI REVÍRU > Heroldové

Heroldové

Ze vzpomínek Jaroslava Herolda st.

Syn Jiřího Viléma Herolda. Karel Jiří Herold, narodil se r. 1629 v Litoměřicích, avšak r. 1655 přestěhoval se odtud do Rakovníka, kde se téhož roku oženil s Kateřinou Moutvičkovou. Oba ze­mřeli morem r. 1680, v několika dnech za sebou.

To byl praotec rakovnické linie. Vynikal vzdělá­ním a nabyl proto nemalého vlivu v městské správě a byl oblíben i mezi šlechtou. Byli totiž litoměřičtí Heroldové patricijskou rodinou s ti­tulem a erbem ze Stoda. Jejich potomci, podnes usedlí v Rakovníce, šlechtického přídomku ne­užívali. Syn Karla Jiřího, Jiří Karel (nar. roku 1656), oženil se roku 1681 s Ludmilou Černohor­skou. Následoval Vojtěch Jiří, nar. r. 1697, který I si vzal za manželku Kateřinu Sedlickou. Jeho syn Augustin Jan, nar. 1734, měl s ženou Magdale­nou, roz. Houskovou ze Slaného, syna Jana An­tonína, nar. r. 1763. Žena tohoto Herolda, Ga­briela, roz. Czoblová, byla dcerou vojenského lé­kaře Tyrolana Martina Czobla; zemřela cholerou r. 1832. To už byl náš dědeček a naše babička. Jejich syn Jan Křtitel narodil se roku 1799 a ože­nil se s Antonií, roz. Linhartovou, r. 1836; to byli naši dobří rodiče. Bylo nás pět synů a jedna dcera: Adolf, nar. 1837, zasilatel, zemřel náhle srdeční mrtvicí v 47 létech (otec Jiřího); Karel, nar. 1839, hospodářský úředník, zemřel rovněž náhle srdeční mrtvicí ve věku 61 roků; Jan Křtitel nar. 1840, vrchní inženýr, zemřel krátce po pře­vratu 1918; Vojtěch Jiří, nar. 1845, zemřel jako absolvent vyšší reálky r. 1865; Antonie, nar. 1848, zemřela 1918. Já (Jaroslav) byl poslední (nar. 1852).

Náš otec, kupec a majitel polního hospodářství, zvolen byl r. 1863 starostou města Rakovníka, kterýžto úřad zastával 10 let, byv třikráte po sobě volen; leč musil se r. 1873 pro churavost starostenského úřadu vzdáti.

Ve svých mladších letech, asi r. 1847, otevřel doly na kamenné uhlí, a to v místech, kde je nyní továrna na šamotové zboží. V tomto svém podniku neměl štěstí, neboť veliké náklady, jichž doly neustále vyžadovaly, vyčerpaly jej téměř úplně. To jej donutilo k tomu, že si vzal společ­níka, jemuž podnik později nadobro postoupil. Avšak i společník prodal po několika letech celý důlní podnik těžařské uhelné společnosti „Moravia“. Ani tato, ač byla finančně dosti silná, ne­dodělala se zvláštních úspěchů. Podnik přešel po té do rukou zámožného podnikatele Vondráčka, jenž tu založil továrnu na šamotové zboží, kte­rouž po krátkém čase převzali jeho příbuzní: rodina Kasalovského a jeho zeť Sommersehuh. Nyní je továrna akciovou společností, zaměst­nává sta dělníků a její výrobky se těší světové pověsti.

 
© malodoly.netstranky.cz - Web vytvořen a provozován prostřednictvím služby netstranky.cz